СПІЛЬНЕ ЗВЕРНЕННЯ
МІНІСТЕРСТВ ДО БАТЬКІВ
Міністерство надзвичайних ситуацій, Державна інспекція техногенної безпеки та Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України вкрай стурбовані зростанням загибелі та травмування дітей. Лише за січень 2012 року загинуло 13 (+85%) та травмовано 16 (+33%) дітей.
Кількість смертельних випадків та травмування серед дітей змушує звернутися до кожного громадянина країни, особливо до батьків.
ЗВЕРНЕННЯ ДО БАТЬКІВ
За статистикою, в нашій країні в мирний час внаслідок нещасних випадків щодня гине 3 дитини!
Біда трапляється тоді, коли дітей залишають напризволяще, там, де накожному кроці на них чатує небезпека.
Легковажне поводження малечі з вогнем, водою, газом, незнанняелементарних правил безпечної поведінки - першопричини сумних татрагічних наслідків.
Шановні батьки!
Не залишайте дітей без нагляду!
Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечноїповедінки в побуті.
Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки,демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам'ятайте, ці хвилинивимірюватимуться ціною життя. А щоб неждана мить не стала початком великої біди - потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації.
Пам'ятайте, що життя наших дітей залежить тільки від нас самих!
ДІЇ В РАЗІ ПОЖЕЖІ
У разі виявлення ознак пожежі, до яких належать полум'я, дим, запах диму, характерне потріскування тощо, кожен громадянин зобов'язаний:
- негайно повідомити про це телефоном пожежну охорону. При цьому слід назвати адресу об'єкта (будинку), вказати кількість поверхів, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;
- вжити (по змозі) заходів для евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей;
- викликати (в разі необхідності) інші аварійно-рятувальні служби (медичну, га-зорятувальну тощо).
Після виклику пожежної охорони слід попередити про це всіх, хто перебуває поряд, після чого евакуюватися самому й допомогти в евакуації іншим, особливо особам похилого віку та маленьким дітям, запобігаючи при цьому виникненню паніки.
У разі пожежі слід узяти до уваги її небезпечні фактори та механізм їхнього впливу на людину.
Для обмеження циркуляції повітря, яка може пришвидшити горіння, слід позачиняти всі двері й лише після цього покидати приміщення. Якщо дозволяє час, потрібно зупинити подачу газу й вимкнути електрику.
Користуватися ліфтом у разі пожежі категорично заборонено!
Виняток становлять ліфти, які призначені для транспортування особового складу підрозділів пожежної охорони.
Ліфтова шахта є шляхом поширення диму та отруйних продуктів горіння. До всього, в разі пожежі ліфт часто знеструмлюють, унаслідок чого можна опинитися в пастці між поверхами.
Якщо вас відрізало вогнем, димом і високою температурою від основних шляхів евакуації, передусім потрібно перешкодити доступові диму та продуктів горіння у ваше приміщення, для чого слід позатуляти всі шпарини по периметру дверей та під ними ганчірками, рушниками, шторами тощо.
Без крайньої потреби не рекомендується використовувати синтетичні тканини, бо їх горіння (термічний розклад) супроводжуються утворенням високотоксичних речовин та їдкого диму. Якщо в оселі є вода, всі ганчірки потрібно змочити.
У приміщенні, заповненому димом, слід обережно підповзти до вікна, затуливши ніс і рот зволоженою тканиною (ганчіркою), яка відіграє роль тимчасового фільтра, що захищатиме вас від упливу небезпечних продуктів горіння. У задимленій зоні потрібно рухатися поповзом, оскільки більшість нагрітих газоподібних отруйних речовин і дим скупчуються у верхній частині приміщення, де температура внаслідок цього вшестеро вища, ніж унизу, й концентрація кисню недостатня для нормального дихання.
Після того, як ви залишили будинок, у якому відбувається пожежа, не повертайтесь у нього, навіть якщо це здається безпечним!
Дим, продукти горіння, раптовий викид полум'я можуть заскочити Вас зненацька. Прибуття працівників пожежної охорони слід чекати на безпечній відстані.
Щоб запобігти стрімкому поширенню пожежі, до приїзду пожежників не рекомендується відчиняти вікна.
Потрібно пам'ятати, що малі діти в разі пожежі часто ховаються під ліжками, в шафах, забиваються в різні кутки та закутки.
Взимку все більше людей піддаються спокусі перевірити на міцність кригу на найближчій водоймі. Проте, багато хто забуває, що необдумана та необережна поведінка загрожує життю і здоров'ю.
Не треба також забувати про те, що небезпечно кататися на ковзанах у необладнаних для цього місцях.
Маючи на увазі, що структура, міцність і товща льоду змінюються на протязі пізньої осені, зими і ранньої весни, дітям не рекомендується ходити на водойми - це небезпечно для життя.
Навесні лід, під дією сонця і талої води, стає пористим і буде слабким, не дивлячись на те, що він зберігає достатню товщу.
Навіть взимку є небезпека провалитися під лід, тому що:
- лід може бути неміцним біля стоку води;
- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під товстим прошарком снігу, у місцях, де водорості вмерзли в лід;
- тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидкий плин або струмок впадає у річку;
- особливо обережно слід спускатися з берега: лід може не щільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
В силу зміни погодних умов (відлиги, різкої зміни напрямку вітру) може статись відрив криги. В такому випадку не можна панікувати. Для збереження рівноваги необхідно присісти, не наближатися до краю криги і кликати на допомогу. Ні в якому разі не можна перестрибувати з однієї криги на іншу.
Та якщо, все ж таки, ваша цікавість та необачність узяла гору над здоровим глуздом і ви опинилися на льоду, то пересуватися треба про вже протоптаним стежкам або слідам на льоду. Якщо їх немає, маршрут свого руху необхідно продумати заздалегідь. Переконайтеся у безпечності переходу. Подивіться, чи немає підозрілих місць на кризі. Під час руху на льоду бажано мати палицю, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода або він пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи ступні від льоду. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.
Якщо ви опинилися у «крижаній пастці» та провалилися під лід, широко розкиньте руки по краям льодового пролому та намагайтеся не зануритися під воду з головою. Дійте рішуче, не панікуйте! Не робіть різких рухів, вибирайтеся на лід, наповзаючи на нього грудьми і по черзі витягайте на поверхню ноги.
Вибравшись із «льодового полону», намагайтесь повзком рухатись в той бік, звідки прийшли, оскільки там міцність льоду уже перевірена. Незважаючи на те, що у вас з'явиться бажання побігти і таким чином зігрітися, не втрачайте пильності і спокійно рухайтесь аж до самого берега. На березі намагайтеся зігрітися, рухайтесь аж поки не дістанетесь безпечного теплого місця.
Не забувайте, що відправлятися на водойми поодинці небезпечно. Намагайтеся завжди повідомляти своїх знайомих про ваше місцезнаходження.
Деякі небезпеки наче дозрівають до сезону, у кожної з них – свій термін. Наприклад, крига може підвести нас восени, взимку і навесні. Особливу небезпеку наприкінці зими складає льодохід.
Льодохід – це рух крижин і крижаних полів на річках під дією течії чи вітру. Розрізняють весняний й осінній льодохід. При весняному льодоході рухаються крижини, що утворилися в результаті руйнування крижаного покриву.
Навесні, під час льодоходу, на річках і водоймах з'являється велика кількість крижин, які приваблюють не тільки дітей, а й дорослих. Подібні забави нерідко закінчуються трагічно, оскільки крижини часто перевертаються, розламуються, зіштовхують між собою або потрапляють у вир.
Повінь – природне лихо, що виникає, коли вода виходить за межі звичайних для неї берегів і затоплює значні ділянки суходолу.
- розставити руки в боки по кромці льоду, щоб утриматись на поверхні і не піти під лід;
- кликати на допомогу; зберігати спокій, не борсатися у воді;
- намагатися не обламати лід, без різких рухів потрібно спробувати вибратися із води, повзуючи грудьми та почергово витягуючи на поверхню ноги;
- вибравшись із пролому, потрібно відкотитися, а потім повзти в той бік, звідкіля прийшли (і де міцність льоду таким чином перевірено). Не дивлячись на те, що сирість і холод штовхають бігти і зігрітися, треба бути обережним до самого берега. Ну а там вже можна не зупинятись поки не опинитесь в теплому приміщенні. Якщо на ваших очах провалилася під лід людина, негайно гукніть їй, що поспішаєте на допомогу. Все вирішує час: льодяна вода дуже швидко викликає переохолодження організму .
- не можна підбігати до товариша, який провалився у воду;
- до нього потрібно наближатися повзком, використовуючи для зміцнення продовгуваті предмети (лижі, лижні палки, дошки), штовхаючи їх перед собою;
- до самого краю пролому підповзати не можна, бо у воді опинитеся удвох;
- пасок, шарф, всяка дошка або палка, санки, лижі можуть врятувати людину. Наблизившись на максимально можливу відстань (не менше 3-4 метрів), кинь своєму товаришу мотузку, шарф, палку, аби він ухопився. Подавши підручний засіб рятування потрібно витягнути друга на лід і повзком вибратись із небезпечної зони. Потім постраждалого необхідно сховати від вітру, зняти мокрий одяг, розтерти тіло (але ні в якому разі не снігом), по можливості, вдягнути сухі речі (можна дещо зняти з себе), доставити потерпілого в тепле місце і напоїти гарячим чаєм.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ПОВЕНІ
Дії у випадку загрози виникнення повені:
- сирени та переривчасті гудки підприємств та транспортних засобів - це сигнал «Увага всім». Негайно ввімкніть радіоприймач або телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами.
- підготуйте документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть усе у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті.
- від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ.
- перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці.
- переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.
Дії в зоні раптового затоплення під час повені:
- зберігайте спокій, уникайте паніки.
- швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
- надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
- по можливості негайно залишіть зону затоплення.
- перед виходом з будинку вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час – закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами).
- підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення.
- до прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
- перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу.
- потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.
- не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти тощо).
ДІЇ ПІД ЧАС ПОВЕНІ
- переконайтесь, що ваше житло внаслідок повені не отримало ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, відсутні провалини в будинку і навколо нього, чи не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття.
- не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку.
- обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені.
- просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.
- електроприладами можна користуватися тільки після їх ретельного просушування.
- заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.
- все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
- дізнайтеся в місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Як правильно боротися з грипом
Грип є складним вірусним захворюванням, вірус якого дуже мінливий.
Якщо ви все ж таки захворіли, почуваєте себе погано, піднімається температура, з’явились симптоми грипу та ГРВІ - не треба виходити з дому, щоб не розносити інфекції та не заражати один одного. Як і при кожному захворюванні, необхідно негайно звернутись до лікаря.
Дотримуйтесь обов`язкових принципів лікування:
1. Один з основних - дотримання ліжкового режиму. Переїзди в громадському транспорті, додаткові переохолодження можуть стати останньою краплею й призвести до тяжких ускладнень.
2. Багато вживати рідини. По-перше, вода розчиняє вірусні токсини й змушує видільну систему скоріше виводити їх з організму. По-друге, деякі напої (чай з лимоном, журавлиний морс, настої смородини, малини, калини) сприяють потогінному ефекту й зниженню підвищеної температури. Питво повинно бути теплим (але не гарячим!). Також треба пити багато теплої негазованої води, взагалі - не менш 2 - 2,5 л на день.
3. Прийом жарознижуючих засобів. Температуру тіла у дорослих до 38,50С, а у дітей до 380С збивати не бажано, тому що організм бореться - виробляє власні противірусні антитіла. Якщо температура тіла піднялась вище, слід прийняти міри для її зниження - будь-який жарознижуючий засіб (окрім аспірину - він розріджує кров, подразнює слизову оболонку шлунку!). Також, можна використовувати обтирання оцтом та компреси (розчин оцту, води та горілки в співвідношенні 1:1:1).
4. Імуностимулятори. У перші години захворювання можна закапувати у ніс людський лейкоцитарний інтерферон (стимулює виробітку противірусних антитіл) по 3-4 краплі 4-6 разів на день. Але він протипоказаний при вагітності та дітям до 6 місяців. Тому, обов`язково порадьтесь з лікарем і він призначить відповідне лікування.
5. Протиалергічні засоби. Якщо у людини коли-небудь були алергічні реакції, то грип протікає з ускладненнями і значно важче, чим у тих, хто не має в анамнезі алергічних проявів. Тому, потрібно вживати антигістамінні препарати, особливо алергикам.
Для того, щоб не заподіяти собі шкоди під час лікування ГРВІ та грипу, пам`ятайте:
v Антибіотики при грипі та ГРВІ не використовують, тому що вони впливають на бактерії, а не на віруси. Їх призначають тільки при виникненні ускладнень.
v Добова норма аскорбінової кислоти (вітаміну С) не повинна перевищувати 60-70 мг. Передозування може призвести до алергічних реакцій, проблем з печінкою та кров`ю. Значно корисніше вживати свіжі соки, квашену капусту, болгарський перець.
v В перші дні хвороби ефективну дію надають противірусні препарати. Але їх безконтрольний прийом може нашкодити організму.
v Розчинні шипучі порошки (зі смаком малини, яблука, меду, лимону та ін.) підходять для надання допомоги в екстрених (ситуаційних) випадках, але лікуватися ними не можна - усуваючи симптоми ГРВІ та грипу, ці препарати позбавляють організм можливості боротися з вірусами своїми силами, не кажучи про побічні прояви дії препаратів.
v Не захоплюйтесь судинозвужуючими краплями для носу. Вони пересушують слизову оболонку носу, знижують захисні функції, можуть призвести до атрофії слизової оболонки.
v Під час хвороби не вдягайтесь дуже тепло – не порушуйте теплообмін. Будь-які процедури, пов`язані з підігрівом тіла (гірчичники, гарячі ножні ванни, інгаляції, тощо), можна проводити, коли пройде пік захворювання й спаде жар, тобто на 3-5-й день хвороби.